Anonim

WNBA vs NBA

Basketbal byl oblíbenou zábavou nejen pro americké publikum, ale i po celém světě. Dva hlavní prominentní basketbalové ligy, které většinou očekávají fanoušci, jsou NBA (National Basketball Association) a WNBA (Women's National Basketball Association).

NBA

Národní basketbalová asociace je v podstatě nejstarší basketbalová liga. Bylo založeno 6. června 1946 v New Yorku. V současné době se skládá z 30 týmů v Severní Americe a patří mezi čtyři hlavní profesionální sportovní ligy v USA, mezi něž patří také MLB (Major League Baseball), NFL (národní fotbalová liga) a NHL (National Hockey Liga). Playoff pro NBA začíná koncem dubna, kdy každá konference (východní a západní) má osm týmů, které soutěží o šampionát. Formát turnaje je sledován během playoffs. Každý tým soutěží proti soupeři v sérii nejlepších ze sedmi. Kdo vyhrál čtyři hry, postupuje do dalšího kola, zatímco druhý je vyloučen z play-off. Pro každou konferenci jsou všechny týmy vyloučeny z každé konference v play-off. Oba zbývající týmy jsou soutěžící o šampionát.

WNBA

Národní basketbalová asociace žen je v podstatě ženským protějškem NBA. Bylo založeno v roce 1996, ačkoli oni začali hrát ligy o rok později. Pravidelné sezóny WNBA začínají od května, kdy playoff začíná v polovině srpna a pokračuje až do září. 24. dubna 1996, byl skutečný den, kdy byla WNBA oficiálně schválena radou guvernérů NBA. Začalo to s osmi týmy: Charlotte Sting, Cleveland Rockers, New York Liberty, Houston Comets pro východní konferenci, Utah Starzz, Sacramento Monarchs, Phoenix Mercury a Los Angeles Sparks pro západní konferenci. Přestože WNBA není první hlavní basketbalovou ligou žen (titul držený nyní zrušenou WBL), WNBA je jediná profesionální basketbalová liga žen, která má plnou podporu a podporu NBA. Play-off WNBA probíhají s nejlepším turnajem eliminace, který nakonec určil poslední dva týmy, které budou hrát na šampionát. První kolo play-off se skládá ze dvou zápasů, na každé z příslušných konferencí a na základě očkování (1-4 a 2-3). Dva vítězové se dostanou do druhého kola a zápas mezi vítězi pro 1-4 a 2-3. Vítězové série pak postoupí do finále WNBA.